Lot No.: 709
Zegar kominkowy z figurą Miltiadesa
brąz złocony; wys. 63 cm,
szer. 43,5 cm, głęb. 18 cm;
Francja, ok. poł. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, bogato zdobiona motywami akantu, palmet, girland, wolut i kimationu; w zwieńczeniu siedząca figura brodatego wojownika greckiego w hełmie, wspartego prawą ręką o miecz, w lewej trzymającego zwój z wyrytym napisem: Marathon; jest to postać bohaterskiego wodza Ateńczyków - Miltiadesa, zwycięzcy w bitwie pod Maratonem, 490 p.n.e., w czasie I wojny perskiej. U jego nóg tarcza - hoplon, która stanowi zarazem tarczę zegara z rzymskimi cyframi godzinowymi; mechanizm paryski, z systemem bicia godzin i półgodzin;
brąz złocony; wys. 63 cm, szer. 43,5 cm, głęb. 18 cm;
Francja, ok. poł. XIX w.