Lot No.: 507
Zegar z czytającym puttem
- alegoria sztuki i poezji;
Miśnia, manufaktura porcelany,
model z ok. 1880, realizacja XIX/ XX w.
- alegoria sztuki i poezji
przyścienny - kominkowy; o prostokątnej podstawie z motywami plecionki, akantowych rozet na narożach i liści akantu pośrodku dłuższych, na spłaszczonych kulistych nóżkach. Na podstawie siedzące nagie putto, czytające książkę z wpisanym kaligraficznym tekstem francuskim, wsparte o stanowiący obudowę werku "bęben" z narzuconą wiśniową draperią i atrybutami sztuk pięknych, muzyki i pśzji (młotki, dłuta, popiersie kobiece, kolumna, wieniec laurowy, cyrkiel, kątownica, paleta i pędzle, mandolina, rożek, flet, zeszyt z zapisem nutowym), tarcza z kluczykiem do nakręcania mechanizmu sprężynowego, drzwiczki do obudowy z szybką plexi;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; mechanizm mosiężny, tarcza emaliowana; wys. 25,5 cm; podstawa 24,5 x 13,5 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: skrzyżowane miecze, ryte: D.78 (numer modelu), wycisk 76; mechanizm: w owalu ryte G.B & E, kaligraficzne S i F , 29682 i MADE IN FRANCE; Miśnia, manufaktura porcelany, model z ok. 1880, realizacja XIX/ XX w.;
mechanizm z 2 poł. XIX w. Staranna forma zegara z rozbudowaną alegoryką, typową dla końca XIX wieku i francuski
napis odnoszący się do funkcji wyrobu - odmierzającego "uciekający czas, którego nie należy żałować - pomimo straty" czynią z zegara efektowny przedmiot do dekoracji wnętrza.