Henryk SIEMIRADZKI (1843 - 1902)
Lot No.: 216
Bachantka [Rzymianka]
olej, płótno,
61 x 45 cm;
olej, płótno,
61 x 45 cm;
Postać ukazanej bachantki, Rzymianki, charakterystyka jej twarzy, włosów są typowe dla postaci kobiet malowanych przez Henryka Siemiradzkiego. Linia pleców, ich forma, zmysłowość często interesowała artystę zarówno w szkicach rysunkowych, jak i w dużych kompozycjach malarskich. Lekko zakreślona draperia dowodzi kunsztu i wirtuozerii Siemiradzkiego. Analiza porównawcza z innymi
pracami artysty pozwala datować oferowany obraz na lata osiemdziesiąte XIX w.
Por. St. R. Lewandowski, "Henryk Siemiradzki", Warszawa 1911.Ekspertyza prof. Jerzego Sienkiewicza z 26. X. 1970 r.