Serwis obiadowy Maria,
z pastelową dekoracją kwiatową;
Niemcy, Selb (Bawaria), Rosenthal, lata 20.XX w.
z pastelową dekoracją kwiatową
składa się z wazy do zupy z pokrywą, dwu salaterek, podłużnej sosjerki z talerzową podstawą, 6 półmisków podłużnych w trzech wielkościach, 12 talerzy głębokich, 12 talerzy płytkich, 12 talerzy większych, do przystawek i 12 talerzy mniejszych do przystawek. Naczynia zdobione pastelowymi bukietami i rzutami kwiatowymi.
Porcelana, barwny druk naszkliwny; wymiary: waza wys. 21 cm, szer. (z uchami) 34 cm; salaterki wys. 7,3 cm, średn. 24 cm; sosjerka wys. 8,5 cm, 23,7 x 14,5cm; 2 półmiski małe wys. 3,2 cm, 15,5 x 13,2 cm; 2 półmiski średnie wys. 2,7 cm, 15,5 x 14,2 cm; półmiski duże:1) wys. 3,4 cm, 34,5 x 21 cm, 2) wys. 4 cm, 24 x 38,5 cm; talerze głębokie wys. 3,5 cm, średn. 24,5 cm; talerze płytkie wys. 2,5 cm, średn.24cm; talerze do przystawek większe wys.2cm, średn.22cm; talerze do przystawek mniejsze wys. 1,6 cm, średn. 17,5 cm;
sygn.: druk zielenią chromu: Rosenthal/ korona / SELB - BAVARIA / MARIA, z boku ukośnie: Modell von/ Ph. Rosenthal
Najsłynniejszy, produkowany od około 1914 r. model Maria, opracowany przez założyciela wytwórni, Philipa Rosenthala, wg tradycji dla żony; model Maria dekorowano ok.. 30 wzorami barwnymi, najczęściej kwiatowymi.