Lot No.: 716
Zegar kominkowy z parą lichtarzy
Francja, Paryż, firma DENIERE,
4 ćw. XIX w.
na wydłużonej, owalnej podstawie z białego marmuru, aplikowanego ozdobami z brązu złoconego,
z motywem wiązanek kwiatowych, kokard, laurowych gałązek, sznurów perełek i tp. W zwieńczeniu
- rzeźba z brązu złoconego - para półleżących, bachicznych puttów wśród winnej latorośli: jeden unosi kiść
winogron, drugi pije wino z rytonu; w obudowę wmontowany mechanizm z paryskim systemem bicia
godzin i półgodzin; tarcza z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym oraz napisem:
„DENIERE / F-t DE BRONZES / A PARIS”; również na płycie mechanizmu sygnatura: „DENIERE A PARIS”;
brak szkiełka w drzwiczkach osłaniających tarczę; para lichtarzy - w formie marmurowych, kanelowanych
półkolumn na oktogonalnych podstawach, dekorowanych girlandami z brązu złoconego; figurki wieńczące
kolumny - to chłopiec i dziewczynka, z rogiem obfitości, którego zakończenie tworzy tuleję na świecę;
biały marmur, brąz złocony; zegar - wys. 42 cm, szer. 58,5 cm, głęb. 23 cm; lichtarze - wys. 39 cm;
Francja, Paryż, firma DENIERE, 4 ćw. XIX w.