Lot No.: 613
Papierośnica
Warszawa, 1908-15
prostokątna, zdobiona poziomymi kanelami; zameczek zatrzaskowy złoty
z oczkiem szafirowym, wewnątrz złocona, na wewnętrznej stronie wieczka
napis dedykacyjny kursywą „Kochanemu p. Andrzejowi Łomakowskiemu /
talent Którego, porywa ludzi do / twórczości/ Antoni Melodysta”
z wygrawerowaną pięciolinią z nutkami i słowami piosenki;
srebro częściowo złocone pr. 88, złoto; dł. 9 cm, szer. 6,3 cm; waga 139 g.
Warszawa, 1908-15
Antoni Melodysta pochodził ze znanej warszawskiej rodziny klezmerskiej, był
pianistą i kompozytorem piosenek (m.in. dla Hanki Ordonówny). Andrzej
Łomakowski był znanym w latach 30. XX w. producentem filmowym i
scenarzystą