Lot No.: 516
Tacka ze sceną pasterską
Miśnia, lata 1924-1934
płaska, owalna, z profilowaną wielobocznie niska, koniczną krawędzią. W lustrze sentymentalna miniatura pasterska w scenerii parkowej, z pejzażem z zabudowaniami w tle: Na wzniesieniu pod drzewem i kamiennym wazonem na cokole - troje siedzących w strojach XVIII-wiecznych: dwie dziewczyny
i kawaler próbujący objąć jedną z nich; obok dwie owieczki, u stóp młodzieńca - kapelusz i koszyk z szarfą. Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 2,2 cm; 26,5 x 22 cm; sygn. (na płaskim, nie szkliwionym dnie) kobaltem skrzyż. miecze z kropką pomiędzy ostrzami, przeszlifowane 4-krotnie,
wyciski: 310/, 6;
Miśnia, lata 1924-1934
Nawiązująca do wzorów z 3 ćw. XVIII wieku miniatura i XVIII-wieczny model tacy są przykładem chętnie podejmowanych przez miśnieńskich miniaturzystów kopii starej porcelany saskiej. Sygnowanie i zielonkawo-rdzawa tonacja miniatury „wyjaśniają” datowanie.