Lot No.: 817
Stolik do robótek w stylu Ludwika Filipa
Konstrukcja - sosna; fornir - mahoń;
intarsja - palisander, jawor, brzoza, bukszpan, mahoń;
Europa Środkowa, Polska, ok. 1880
prostokątny o ściętych narożach, z odkładanym wiekiem, pod którym liczne przegródki, zamykane pojemniki, szpulki i igielnik, wsparty na toczonym trzonie, rozwidlonym w czwórnóg. Blat i oskrzynienie fornirowane, imitujące podział na dwie szufladki. Wieczka pojemników dekorowane różnokolorowymi intarsjowanymi żyłkami tworzącymi geometryczne pola. Konstrukcja - sosna; fornir - mahoń; intarsja - palisander, jawor, brzoza, bukszpan, mahoń; 79 x 51,5 x 41 cm; Europa Środkowa, Polska, ok. 1880
Typowy mieszczański mebel eklektyczny, z przeznaczeniem do przechowywania nici, guzików i drobnych robótek.
Dekoracja, którą ozdobiono wieczka pojemników, pojawiającą się często na meblach z 4 ćw. XIX w ., wykonywana
była czasem przez właścicielki tych mebli, jako hobby. Przedmioty takie znane są z wystaw przemysłowych, które niemal co roku odbywały się w większych miastach (Warszawa, Lwów, Kraków), gdzie obok dużych fabryk i mniejszych firm, pokazywano także twórczość kół gospodyń.