Lot No.: 808
Komoda klasycystyczna
Konstrukcja - sosna; fornir i itarsje - orzech,
śliwa, jawor, jesion, mahoń; 79 x 95,6 x 47,2 cm;
Europa Środkowa, ok. 1800
prostopadłościenna, trzyszufladowa, fornirowana i intarsjowana, wsparta na czterech graniastych, zbieżnych nóżkach. Blat i lica szuflad ujęte obramieniem, z kostkami w narożach, wypełnione geometrycznymi polami ze wstęgi.
Konstrukcja - sosna; fornir i itarsje - orzech, śliwa, jawor, jesion, mahoń; 79 x 95,6 x 47,2 cm;
Europa Środkowa, ok. 1800
Prosta, wręcz kosmopolityczna forma tego klasycyzującego mebla została ozdobiona typową dla naszego regionu kulturowego geometryczną dekoracją intarsjowaną z użyciem rodzimych wzorzystych oklein (śliwa, jawor, jesion). O autentyczności mebla świadczą zachowane ślady po typowych narzędziach stolarskich (śrupak, zdzierak) użytych do jej obróbki. Mebel po konserwacji
(przeszlifowana i na nowo wykończona powierzchnia). Bardzo ciekawe, prowincjonalne okucia mosiężne, w części dobrane z innego mebla.