Lot No.: 709
Pałasz (Offizirsdegen) paradny
oficera Niemieckiej
Cesarskiej Marynarki Wojennej;
Cesarstwo Niemieckie. Koń. XIX / pocz. XX w.
oficera Niemieckiej Cesarskiej Marynarki Wojennej.
Głownia stalowa, dług. 785 mm, szer. 22 mm, lekko wygięta, z wałkiem na grzbiecie przechodzącym w ość obosiecznego, centrycznego pióra. Na zewnętrznym płazie, na nasadzie wybita marka znanej solingeńskie firmy funkcjonującej od 1850 roku:
"E. & F. HÖRSTER / SOLINGEN". Oprawa rękojeści mosiężna. Jelec krzyżowo kabłąkowy z dwiema ruchomymi, składanymi ku górze tarczkami przy ramionach jelca. Zewnętrzna tarcza ozdobiona jest na krawędziach ornamentem w postaci wici roślinnej otaczającej umieszczone wewnątrz wyobrażenie kotwicy. Podobnie ozdobiony jest lekko rozszerzający się w dole kabłąk, łączący się z głowicą trzonu rękojeści w formie lwiej głowy, przechodzącej w długi warkocz naśladujący lwią grzywę. Trzon rękojeści z białego tworzywa, karbowany, z oplotem z potrójnego, skręconego drutu, ujęty u dołu owalnym pierścieniem ozdobionym deseniem z liści
dębu. Brak pochwy. Paradna broń tego typu używana była, z drobnymi zmianami, również przez oficerów Marynarki Wojennej III Rzeszy. Stal, mosiądz, ebonit. Dług. całk. 920 mm. Cesarstwo Niemieckie. Koń. XIX / pocz. XX wieku.