Lot No.: 820
Stolik pomocniczy w stylu eklektycznym
Konstrukcja - orzech, sosna; fornir - orzech;
intarsja - brzoza; Kraje alpejskie (Szwajcaria?),
kon. XIX w.
z owalnym, odkładanym do pionu blatem, o falistym zarysie, wsparty na toczonym trzonie, rozwidlonym w czwórnóg, fornirowany, intarsjowany, rze?biony. Na blacie dekorowanym intarsjowanymi szarotkami, po środku falista rezerwa z odchodzącymi od niej falistymi językami, wypełniona sceną z jeleniami, a na bokach czterema scenami z kozicami i jeleniami. Blat zatężony od spodu dwoma listwami z ruchomą poprzeczką unieruchamiającą i łączącą go z trzonem. Trzon i podnóże dekorowane płaskorzeźbionymi kwiatami szarotki. Konstrukcja - orzech, sosna; fornir - orzech; intarsja - brzoza; 72 x 75 x 56,3 (ze złożonym blatem wysokość - 101,6 cm);
Kraje alpejskie (Szwajcaria?), kon. XIX w.
Mebel jako pamiątkowy gadget z podróży wykonany został najprawdopodobniej w Szwajcarii lub Południowych Niemczech, sugeruje to szczególna dekoracja z kozicami, jeleniami i szarotkami. Forma typowa dla tego okresu. Stolik dekorowany bardzo dobrej jakości intarsją o rytowanym, precyzyjnym i realistycznym rysunku.