Lot No.: 803
Sekretera w stylu barokowym
Europa Środkowa, Niemcy Północne (?);
2 poł. XVIII w.
dwuczęściowa, z dwudrzwiową nastawą, zwieńczoną profilowanym falistym gzymsem, podstawą z ukośnie ułożoną, odkładaną klapą, wsparta na pięcioszufladowej komodzie. Całość wsparta na konsolowych nóżkach, fornirowana. We wnętrzu nastawy dwie duże półki i cztery małe ujmujące centralną wnękę. Klapa odkładana na dwóch, graniastych listwach wysuwanych z komodowej podstawy. W wnętrzu osiemnaście szufladek ujmuje zamykaną jednoskrzydłowo, niewielką szafkę. Front komodowej
podstawy z imitacją podziału na sześć szuflad. Wszystkie fornirowane powierzchnie ujęte obramieniem, tworzącym geometryczne pola. Okucia z blachy mosiężnej, ażurowe.
Konstrukcja - dębina, sosna; fornir i intarsja - jesion; 248 x 131,5 x 61,8 cm; Europa Środkowa, Niemcy Północne (?); 2 poł. XVIII w.
Masywna szafa kredensowa wykonana najprawdopodobniej na terenie Niemiec, w warsztacie stolarskim na prowincji. Przeznaczona do pomieszczenia kredensowego i wykorzystywana
do przechowywania naczyń (nastawa) i bielizny stołowej (podstawa). Po fachowej konserwacji.