Lot No.: 729
Żyrandol 12-świecowy,
w manierze I Cesarstwa;
brąz złocony, wys. 88 cm, średnica 84 cm;
Francja lub Rosja, po poł. XIX w.
w manierze I Cesarstwa;
zelektryfikowany; w formie szerokiego pierścienia z brązu złoconego, pokrytego drobnymi kwiatkami, dołem wypełnionego rozetą z liści palmowych zespolonych pośrodku plastyczną szyszką; wokół rozety ażurowy pas z motywem amorków podtrzymujących girlandy z winorośli; do pierścienia przymocowanych 12 esowatych ramion zdobionych akantem, wolutami i rozetkami, z kielichowatymi tulejkami z lancetowatych listków; na górnej krawędzi pierścienia - festony z kwiatów rozpięte pomiędzy kanelowanymi kolumnami; żyrandol zawieszony na sześciu łańcuchach z wydłużonymi, palmetowymi ogniwami; baldaszek ukoronowany palmetowymi liśćmi;