Lot No.: 722
Pałasz paradny
oficera Brytyjskiej Marynarki Wojennej
z okresu panowania króla Jerzego V (1910 - 1936).
Wielka Brytania, lata 1910 - 1936.
Głownia stalowa, chromowana dług. 783 mm, szerokości przy nasadzie 32 mm, lekko zwężona w części środkowej do 29 mm, z niewielkim wygięciem 12 mm, płasko szlifowana z masywnym grzbietem w formie wałka przechodzącego w ość obosiecznego pióra z centrycznym sztychem. Na zastawie dekorowana na obu płazach płytko trawioną dekoracją.
Na płazie zewnętrznym widnieje podtrzymywany przez lwa i jednorożca herb Wielkiej Brytanii, na płazie wewnętrznym w owalnym medalionie zwieńczonym koroną królewską kotwica admiralicji, poniżej ślad po wiązanym monogramie króla Jerzego V. Nasadę głowni zdobi motyw gałęzi koralowca i muszli. Oprawa rękojeści z brązu, złocona, zamknięta. Jelec kabłąkowo koszowy z tylnym ramieniem skierowanym ku dołowi i zakończonym spiralnie zawiniętą łezką. Na zewnętrznej połowie osłony kosza widnieje w owalnym medalionie kotwica admiralicji zwieńczona koroną królewska. Wewnętrzna strona osłony kosza wykonana jest w formie ruchomej, opuszczanej pionowo w dół klapki.
W górnej części kabłąka znajduje się podłużny, owalny otwór do przełożenia temblaka. Głowica rękojeści wykonana w kształcie lwiej głowy z długim, sięgającym jelca warkoczem, mocowany do trzonu rękojeści owalnym, profilowanym pierścieniem, z małym drucianym uszkiem po wewnętrznej stronie. Trzon rękojeści drewniany, karbowany, pokryty białym jaszczurem i opleciony potrójnym miedzianym drutem. Pochwa wykonana z grubej, lakierowanej na czarno skóry z trzema grubo złoconymi i zdobionymi rytymi, linearnymi pierścieniami okuciami. Przy górnym, zakończonym przy szyjce płaską kryzą, zamocowane są dwa ogniwka. Przy jednym ruchome kółeczko nośne, drugiego brak. Pierścień środkowy, spełniający rolę ryfki posiada jedno ogniwko na krawędzi grzbietowej z ruchomym kółkiem. Okucie dolne w postaci prostokątnego trzewika z dwoma niesymetrycznymi ramionami grzebienia. Stal, brąz złocony, miedź, drewno, skóra. Dług. całk. w pochwie - 937 mm, b. pochwy - 935 mm; waga - w pochwie - 1349 g, b.
pochwy - 972 g. Wielka Brytania, lata 1910 - 1936.