Lot No.: 715
Zegar kominkowy, portykowy
drewno lakierowane na czarno i złocone, snycerka,
alabaster, mosiądz, malatura na szkle;
Wiedeń, 2 ćw. XIX w.
wsparty na 4 nóżkach w formie spłaszczonych kulek, toczonych z drewna; podstawa na planie prostokąta, z drewna lakierowanego na czarno;
od frontu pomiędzy dwiema kanelowanymi płycinami - malowana na szkle miniaturowa panorama Wiednia, widziana spod miejscowości Hernals (u dołu napis: "Wien űber Hernals"); powyżej dwie alabastrowe kolumny z drewnianymi, złoconymi kapitelami; zwieńczenie architektoniczne, z gzymsem i łukowatym daszkiem, dekorowanym rozetkami z masy perłowej; mechanizm zawieszony w cylindrycznej puszce drewnianej pomiędzy kolumnami; od frontu osłonięta szklanymi drzwiczkami mosiężna tarcza z rzymskim podziałem godzinowym; poniżej puszki w głębi - ażurowa lira przewiązana draperią, wykonana z drewna złoconego, stanowiąca tło dla soczewki mosiężnego wahadła; zegar z gongiem sprężynowym, bijący godziny i kwadranse, opatrzony repetierem;
drewno lakierowane na czarno i złocone, snycerka, alabaster, mosiądz, malatura na szkle; wys. 58,5 cm, szer. 38,5 cm, głęb. 14 cm; Wiedeń, 2 ćw. XIX w.