Serwis obiadowy Sanssouci (zestaw)
Niemcy, Selb(Bawaria), koncern Rosenthala,
okres międzywojenny (lata 30.)
zespół naczyń składa się z 12 talerzy głębokich, 12 talerzy płytkich, 12 talerzy większych do przystawek, 12 talerzy mniejszych do przystawek, 2 salaterek-misek 4-bocznych, sosjerki podłużnej z talerzową podstawą, 2 półmiseczków podłużnych romboidalnych, 6 półmisków podłużnych , prostokątnych, z rocaillowymi uchwytami ( o czterech wielkościach), wazy podłużnej do zupy, półmiska okrągłego, dzbanka i płaskiej patery z uchwytami. Razem 63 naczyń. Naczynia z reliefem z treliażem i rocaillowymi wolutami, zdobione
bukietami, rzutami "niemieckich" kwiatów; krawędzie złocone. Porcelana kremowa (Elfenbeinorzellan), druk barwny, złocenia;
wymiary: talerze głębokie: wys. 4,2 cm, średn. 25,5 cm; talerze płytkie: wys. 3 cm, średn. 25,3 cm; talerze większe do
przystawek: wys. 3 cm, średn. 22,2 cm; talerze mniejsze do przystawek: wys. 2,4 cm, średn. 17,2 cm; salaterki-miski:
wys. 5,2 cm, 24,2 x 24,2 cm; sosjerka: wys. 9,5 cm, dł. 25 cm, szer. 16 cm; półmiseczki romboidalne: wys. 3,5 cm, dł. 25,2 cm,
szer. 15,6 cm; półmiski prostokątne: wys. 2,5 cm, 25 x 15,5 cm (2 szt.); wys. 3 cm, 28,5 x 17,5 cm (2 szt.); wys. 3,5 cm, 33 x 21 cm
(1 szt.); wys. 4,2 cm, 38,5 x 24 cm (1 szt.); waza z pokrywą: wys. 18,5 cm, dł. ok. 37 cm, szer. ok. 24 cm; pólmisek okrągły:
wys. 3,5 cm, średn. 30,5 cm; dzbanek: wys. 14 cm; talerz-patera: wys. 3,2 cm, średn. 28 cm;
naczynia sygnowane drukiem zielenią chromu: korona zamknięta/ Rosenthal/ SELB - BAVARIA/ SANSSOUCI/; pod napisem: SANSSOUCI - wymiennie: jedna, dwie kreseczki lub brak; na kilku sztukach dodatkowo druk czerwienią: litera R pod koroną; ponadto na naczyniach odręcznie naszkliwne oznakowania 3- lub 4-cyfrowe, wyciski literowe.
Niemcy, Selb(Bawaria), koncern Rosenthala, okres międzywojenny (lata 30.)