Lot No.: 808
Szafa kredensowa w stylu barokowym
Europa Środkowa,
Niemcy Północne (?); 2 poł. XVIII w.
dwuczęściowa, z dwuskrzydłowa nastawą o prostych bokach i froncie, zwieńczoną wypiętrzonych po środku, profilowanym
gzymsem, wsparta na komodowej podstawie z czterema szufladami o prostych bokach i froncie o kształcie kotarowym. Całośc fornirowana wzorzystymi fornirami czeczotowymi, wsparta na pięciu spłaszczonych kulach. Front nastawy podzielony trzema prostymi pilastrami na dwie osie, odpowiadające ukształtowaniu frontu podstawy (na bokach i po? rodku prosta, pomiędzy wklę-
sła). Na skrzydłach drzwi gwieździste poduchy. Okucia faliste, wycięte w blasze mosiężnej. Na bokach podstawy
i nastawy mosiężne, kute uchwyty.
Konstrukcja - sosna; fornir - czeczota brzozowa, tujowa, jesion; okucia - stal kuta, blacha mosiężna; 229,5 x 146,2 x 53,2 cm
Europa Środkowa, Niemcy Północne (?); 2 po . XVIII w.
Masywna szafa kredensowa wykonana najprawdopodobniej na terenie Niemiec, w warsztacie stolarskim na prowincji. Przeznaczona do pomieszczenia kredensowego i wykorzystywana do przechowywania naczyń (nastawa) i bielizny stołowej (podstawa). Dekorowana dość rzadko w owym czasie wykorzystywanym fornirem czeczotowym. Po konserwacji i naprawie w XIX wieku.