Lot No.: 723
Zegar kominkowy z postacią Orfeusza
brąz złocony, emalia; wys. 53,5 cm,
szer. 35,5 cm, głęb. 13 cm; Francja, ok. poł. XIX w.
na prostopadłościennej podstawie wspartej na 4 kulistych nóżkach, dekorowanej od frontu aplikacjami z kompozycję z instrumentów muzycznych pomędzy wieńcami różanymi; powyżej obudowa mechanizmu w formie ołtarza z płónaca pochodnią, o który opiera się postać grającego na lirze m odego mężczyzny w krótkiej szacie antykizowanej; mechanizm z systemem bicia godzin i połgodzin, naciągiem sprężynowym i wahadłem; tarcza giloszowana, złocona, z nałożonym pierścieniem pokrytym biała emalią, z cyframi rzymskimi; obramienie z wieńca różanego, poniżej aplikacja ze skrzyżowanymi pochodniami i girlandami;
brąz złocony, emalia;
wys. 53,5 cm, szer. 35,5 cm, głęb. 13 cm; Francja, ok. poł. XIX w.