Lot No.: 717
Kordelas myśliwski.
Cesarstwo Niemieckie. Solingen, Weyersberg,
Kirscbaum und C. Koń. XIX / pocz. XX w.
Głownia stalowa dług. 486, szer. przy nasadzie 23 mm, grubości na grzbiecie 5 mm, o przekroju klinowym z krótką nasadą wydzieloną wyraęnym progiem. Płasko szlifowana powierzchnia obu płazow ozdobiona jest płytko trawioną dekoracją wiciowo roślinną, oplatającą dekoracyjnie ułożone armatury z broni kawaleryjskiej. Na nasadzie zewnętrznego płazu wybite znaki firmowe firmy Weyersberg - Kirschbaum z Solingen - głowa króla i przyłbica. Oprawa rękojeści otwarta, wykonana z białego metalu tzw. nowego srebra. Jelec krzyżowo - tarczowy złożony z dwóch części. Ramion krzyża wykonanych w formie raciczek i umieszczonej poniżej tarczki w kształcie palmety, odgiętej po stronie zewnętrznej pionowo ku dołowi. Trzon rękojeści wykonany z rogu jelenia, rozszerzający
się ku górze i ozdobiony na bokach wyobrażeniem żołędzi. Głowica w postaci owalnego pierścienia zakończonego od góry lekko wypukła tarczką ozdobioną promieniście rozchodzącymi się rytymi liniami. Na wierzchu tarczki umieszczona jest połkulista głowka nakrętki mocującej całość na trzpieniu głowni. Pochwa drewniana, pokryta czarną skóra, z okuciami wykonanymi z tego samego
materiału co oprawa rękojeści. Stal, biały metal (tzw. nowe srebro), róg, drewni, skóra.
Dług. całk. w pochwie - 630 mm; bez pochwy - 627 mm. Waga: w pochwie - 583 g; bez pochwy - 478 g.
Cesarstwo Niemieckie. Solingen, Weyersberg, Kirscbaum & C. Koń. XIX / pocz. XX wieku..