Lot No.: 715
Oficerski nowy miecz wojskowy
"Shin-gunt"
Francja, Klingenthal, Coulaud 7 C.
Pocz. XX w.
"Shin-gunt˙"
Głownia stalowa, dług. 685 mm, szer. u nasady 33 mm, z wygięciem 22 mm, kuta fabrycznie, platerowana ze sztucznie zaznaczoną linią yakiba. Wykonana na wzór tradycyjnego miecza samurajskiego. Na trzpieniu głowni umieszczona jest w dwóch kolumnach inskrypcja alfabetem japońskim, zawierająca zapewne m. In. Datę wykonania głowni (1938?). W dolnej części trzpienia wywiercony
otwór do przełożenia kołeczka służącego do zamocowania oprawy rękojeści, w górnej ślad nawiercania drugiego. Oprawa miecza naśladująca oprawę miecza samurajskiego "buke zukuri". Trzon rękojeści (tsuka) drewniany, pokryty okładkami ze skóry płaszczki (same) i owinięty zaplecioną taśmą w kolorze brązowym. W dolnej jego części umieszczona jest blokada pochwy. Jelec (tsuba)
żelazny, owalny, brązowiony, pełny z otworem na blokadę sprężynową pochwy, ozdobiona skromnym motywem kwiatu wiśni (sakura), podobnie jak głowica (kabuto-gane) i kołnierz (fuchi), Dwie menuki wykonane w kształcie potrójnego kwiatu wiśni z czernionego żelaza. Z trzech podkładek przy głowni (Seppa) jedna wykonana jest z mosiądzu, dwie z aluminium. Pochwa z blachy stalowej
pomalowanej na kolor khaki. Okucia pochwy: szyjka (kuchi-gane), ryfka (ashi) i trzewik (ishizuke) żelazne. Szyjka brązowiona, ozdobiona motywem kwiatu wiśni, mocowana dwiema wkrętkami. Ryfka i trzewik czernione. Trzewik ozdobiony podobnie jak szyjka motywem kwiatu wiśni.
Biorąc pod uwagę iż większość elementów rękojeści jak też okucia pochwy wykonane zostały z żelaza, należy przyjąć iż miecz złożony został już w okresie końcowym wojny, zapewne w II połowie 1944 roku.
Stal, mosiądz, drewno, skóra płaszczki, taśma bawełniana. Długość całkowita: w pochwie - 1000 mm, bez pochwy - 960 mm. Waga: w pochwie - 11761 g g, bez pochwy - 1100 g. Francja, Klingenthal, Coulaud 7 C. Pocz. XX w.