litografia barwna, papier welinowy o wysokiej gramaturze 28 x 29 cm (kompozycja), 50 x 35 cm (arkusz), edycja limitowana, numerowany ołówkiem 76/500, sygnowany pod kompozycją faksymile podpisu „Vasarely” p. d.; sucha pieczęć wydawcy: S.P.A.D.E.M. PARIS l. d., na odwrocie hologram „verification of authenticity”. Victor Vasarely - artysta węgierskiego pochodzenia, który tworzył i pracował we Francji aż do śmierci. Jeden z czołowych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej. Uważany za prekursora i przedstawiciela nurtu op-art. Tworzył poprzez komponowanie układów, wykorzystując geometryczne kształty (najbardziej charakterystyczne są kompozycje w kształcie kostki). Tworzył iluzję przestrzennej głębi na powierzchniach dwuwymiarowych, wykorzystując do tego jedynie abstrakcyjne plamy barwne. Pierwotnie w jego pracach dominowała czarno-biała kolorystyka, którą znacznie urozmaicił w swojej późniejszej działalności. Od 1955 powstawały cykle obrazów „optyczno-kinetycznych” sprawiających wrażenie pulsowania, falowania, wirowania lub migotania. Od roku 1960 artysta w manifestach teoretycznych rozwijał koncepcję alfabetu plastycznego zatytułowanego „Folklor planetarny”. Vega-Tek jest częścią serii Vega, która eksploruje tematy deformacji, sferyczności i przestrzeni w kontekście op-artu. Obraz charakteryzuje się precyzyjną geometrią, w której Vasarely używa powtarzających się wzorów i kształtów, aby stworzyć iluzję ruchu i trójwymiarowości. Kluczowym elementem w Vega-Tek jest kontrast pomiędzy kolorami, które potęgują wrażenie głębi i przestrzeni. Vasarely często stosował jaskrawe barwy zestawione z ciemnymi, co wywołuje efekt pulsacji i dynamiki. Obraz wykorzystuje iluzje optyczne, które sprawiają, że płaska powierzchnia wydaje się mieć trójwymiarowe kształty i struktury. Oko widza jest wciągane w wizualną grę, gdzie powierzchnia obrazu zdaje się falować i deformować. Dzieło odzwierciedla fascynację Vasarely ego matematycznymi i naukowymi zasadami, które stosował do tworzenia swoich kompozycji. Wzory i symetria są przemyślane z matematyczną precyzją. Vega-Tek to znakomity przykład geniuszu Victora Vasarelyego w dziedzinie op-artu. Jego umiejętność tworzenia skomplikowanych, dynamicznych obrazów, które wywołują silne reakcje wizualne, uczyniła go jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Dzieło to, z jego pulsującymi formami i iluzjami przestrzeni, zachęca do refleksji nad naturą percepcji i sposobem, w jaki doświadczamy sztuki i rzeczywistości.