litografia barwna, papier welinowy o wysokiej gramaturze 50 x 30 cm (kompozycja), 70 x 50 cm (arkusz), edycja limitowana, numerowany ołówkiem 111/300, sygnowany pod kompozycją faksymile podpisu „Jackson Pollock” p. d.; sucha pieczęć wydawcy: S.P.A.D.E.M. PARIS l. d., na odwrocie hologram „verification of authenticity”. Jackson Pollock był jednym z najbardziej wpływowych malarzy ekspresjonizmu abstrakcyjnego, a jego technika malarska, znana jako action painting lub dripping, zrewolucjonizowała świat sztuki. Choć nie ma informacji na temat konkretnej pracy o nazwie Kompozycja z kobietą, Pollock często tworzył dzieła bez wyraźnego środka ciężkości, z mocno emocjonalnym i spontanicznym charakterem. Jego obrazy odzwierciedlają głębokie zainteresowanie artysty symboliką, podświadomością oraz mitologią, co było typowe dla jego twórczości. Pollock stosował nietypowe metody pracy, takie jak rozlewania farby bezpośrednio na płótna rozłożone na podłodze, co pozwalało mu na pełne zaangażowanie w proces twórczy i bycie dosłownie w obrazie. W kwestii tytułu obrazu “Kompozycja z kobietą” z 1934 roku, możliwe jest, że w świecie sztuki funkcjonuje też inna nazwa dla tego dzieła. Pollock często zmieniał tytuły swoich prac lub nie nadawał im konkretnych nazw, skupiając się bardziej na wyrazie emocjonalnym i abstrakcyjnym języku wizualnym niż na dosłownym przedstawieniu. Pollock wierzył, że sztuka powinna pochodzić z natury człowieka, a jego obrazy są odzwierciedleniem tej filozofii. W późniejszym czasie Pollock odszedł od nadawania tytułów swoim pracom, tylko je numerując. Jak wyjaśniał: Numery są neutralne. Sprawiają, że ludzie patrzą na obraz za to, czym jest - czyste malarstwo. Dzieła Jacksona Pollocka osiągają na aukcjach bardzo wysokie ceny, co odzwierciedla ich ogromną wartość artystyczną i historyczną. Na przykład, obraz Pollocka pt. Number 19, 1948 został sprzedany za rekordowe 58,3 miliony dolarów w domu aukcyjnym Christie’s. Jeszcze wyższą sumę osiągnęła praca pt. Number 5, 1948, która została sprzedana podczas transakcji prywatnej za 140 milionów dolarów. Te kwoty świadczą o tym, że Pollock jest jednym z najbardziej cenionych artystów na rynku sztuki współczesnej.