litografia, papier welinowy o wysokiej gramaturze, 34 x 42 cm (kompozycja), 70 x 50 (arkusz), numerowana ołówkiem 63/100, sygnowana z płyty pod kompozycją „Magritte”, sucha pieczęć wydawcy p. d. : „EDIZIONI ARO DARTE ”. Sucha pieczęć l. d.: „S.P.A.D.E.M. Paris” (SPADEM jest francuskim odpowiednikiem polskiego ZAIKS), na odwrocie hologram „verification of authenticity”. Imperium światła(fr. Empire des lumieres) autorstwa René Magrittea to fascynująca seria obrazów, które poprzez kontrast dnia i nocy oraz precyzyjną technikę malarską, tworzą niepowtarzalny, surrealistyczny nastrój i skłaniają do refleksji nad percepcją rzeczywistości, które belgijski surrealista tworzył w latach 1949-1964. Cykl ten składa się z 17 obrazów oraz kilku szkiców, które przedstawiają niezwykłe i intrygujące zestawienie nocnego krajobrazu z dziennym niebem. Magritte użył tradycyjnej techniki oleju na płótnie, co pozwalało mu na precyzyjne i realistyczne oddanie detali. Jego styl charakteryzuje się gładkimi powierzchniami i starannym nakładaniem farby, co nadaje obrazom czystość i wyrazistość. Jego technika malarska jest bardzo realistyczna, co wzmaga surrealistyczny efekt, gdyż przedstawia niezwykłe sceny w sposób bardzo rzeczywisty. Każdy obraz z cyklu zachowuje spójność w przedstawieniu głównego motywu, ale różnią się one pewnymi szczegółami kompozycyjnymi i tonacją kolorystyczną. Na obrazach z cyklu „Imperium światła” istnieją wspólne elementy, scalające cykl. Są przede wszystkim: Kontrast między dniem a nocą będący głównym elementem przyciągającym uwagę i budującym nastrój tajemnicy. Latarnia uliczna, która rzuca ciepłe światło na ciemną ulicę. To źródło światła dodatkowo podkreśla nocną scenerię i tworzy kontrast z jasnym niebem. Spokój i cisza-wszystkie obrazy z tego cyklu mają spokojną, niemal nierzeczywistą atmosferę. Pusta ulica, brak ludzi i ruchu potęgują uczucie ciszy i kontemplacji. Cykl Imperium światła jest interpretowany na różne sposoby. Dla niektórych jest to refleksja nad paradoksami percepcji i rzeczywistości, dla innych to poetycka wizja, która łączy dwa przeciwstawne światy-dzień i noc, światło i ciemność. Magritte często bawił się konwencjami i normami, stawiając pytania o naturę rzeczywistości i nasze postrzeganie świata. Obrazy z cyklu Imperium światła są rozproszone po różnych kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie. Niektóre z nich znajdują się w: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Royal Museums of Fine Arts of Belgium w Brukseli i Peggy Guggenheim Collection w Wenecji.