Litografia, wymiary: kompozycja- 50 x 65 cm, arkusz- 70 x 50cm, papier welinowy, edycja limitowana MCLXXXVI/MM, sygn. faksymile pod kompozycją, sucha pieczęć okrągła z koroną, w środku napis DALI, ś. d. znak wodny BFK LIVERS FRANCE , znak nieskończoności (symbol to inicjały właścicieli młyna Rives we Francji na początku XIX wieku - Blanchet Freres Kiebler. Salvador Dalí, jeden z najbardziej znanych surrealistycznych artystów XX wieku, stworzył wiele niezwykłych dzieł, które zyskały międzynarodowe uznanie. Jego obraz Anioł Stróż (oryg. Guardian Angel) przedstawia postać anioła w symbolicznej i surrealistycznej formie, charakterystycznej dla stylu artysty. Na obrazie widzimy anioła przyklękającego na jedno kolano, trzymającego dziecko w złocistej aureoli. Anioł, jak typowe dla Dalí, jest przedstawiony w sposób realistyczny, lecz z elementami nadprzyrodzonymi i surrealistycznymi. Jego sylwetka jest pełna wdzięku, a skrzydła i aureola dodają mu boskości. Dalí jest znany z używania intensywnych i kontrastowych kolorów, które wzmacniają emocjonalny wydźwięk jego dzieł. Anioł Stróż nie jest wyjątkiem - barwy są żywe, a światło i cienie są używane w sposób, który nadaje obrazowi głębię i dramatyzm. Anioł Stróż można interpretować jako wyraz Dalego fascynacji duchowością, religią i tajemnicami ludzkiego istnienia. Poprzez przedstawienie anioła stróża, artysta nawiązuje do uniwersalnego motywu opieki boskiej nad człowiekiem, jednocześnie dodając do tego własne, unikalne, surrealistyczne elementy. Salvador Dalí był znany ze swojego ekscentrycznego stylu życia i głębokiego zainteresowania psychoanalizą, co często znajdowało odzwierciedlenie w jego sztuce. Jego obrazy często zawierają odniesienia do snów, podświadomości oraz religii, co czyni je bogatymi w symbolikę i wielowarstwowe interpretacje. Anioł Stróż dzieło z 1950 jest bardzo istotne dla tego okresu twórczości Salvadora Dali, ponieważ Dalí w latach 50. XX wieku silnie koncentrował się na tematach religijnych i mistycznych. Obraz Anioł Stróż Salvadora Dalí to wyrazista kompozycja, łącząca w sobie elementy religijne, symboliczne i surrealistyczne. To dzieło, które zarówno fascynuje, jak i zmusza do zastanowienia się nad głębszymi aspektami ludzkiego istnienia oraz roli duchowości w naszym życiu.