litografia barwna, papier welinowy o wysokiej gramaturze; 44 x 30 cm (kompozycja), 70 x 50 cm (arkusz); sygn. na płycie pod kompozycją p. d. Gustav Klimt oraz numerowana ołówkiem „52/200”. Sucha pieczęć wydawcy l. d.: „trec Edizioni Pregiate” oraz na odwrocie hologram „verification of authenticity”. Gustav Klimt - austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przedstawiciel wiedeńskiego modernizmu. Od około 1890 roku Klimt zaczął coraz bardziej rozwijać swój niepowtarzalny, ekspresjonistyczny styl, który wyróżniają charakterystyczne, płaskie ornamenty. W 1890 roku wystąpił ze stowarzyszenia artystów Künstlerhaus i wspólnie z innymi twórcami założył Secesję Wiedeńską. Stowarzyszenie, które dokonało secesji, czyli odejścia, oddzielenia się od obowiązujących norm, zasad i tradycji w sztuce. W 1897 r. Gustav Klimt w jednej chwili staje w światłach jupiterów. Jako prezes Stowarzyszenia Artystów Austriackich jest wiodącą postacią wśród tzw. secesjonistów, dążących do odnowy w sztuce. „Dziewice” („Die Jungfrauen”) to jeden z najsłynniejszych obrazów Gustava Klimta, austriackiego malarza związanego z ruchem secesji wiedeńskiej. Obraz ten powstał w latach 1912-1913 i obecnie znajduje się w Narodowej Galerii w Pradze. Praca ta jest uważana za jedno z ostatnich wielkich dzieł Klimta przed jego śmiercią w 1918 roku. „Dziewice” przedstawia sześć kobiet splecionych w intymnym, niemal surrealistycznym uścisku, w kompozycji przypominającej wir. Kobiety są umieszczone w centralnej części obrazu, a ich ciała tworzą krąg, który emanuje zmysłowością i tajemniczością. Postacie wydają się być zanurzone w marzeniach sennych, otoczone bogactwem kolorów i wzorów charakterystycznych dla stylu Klimta. Klimt stosuje swoją charakterystyczną technikę, łącząc realistyczne przedstawienie twarzy i ciał z abstrakcyjnymi, bogato zdobionymi tkaninami. Tło jest wypełnione ornamentalnymi wzorami, co nadaje całej kompozycji dekoracyjny i jednocześnie mistyczny charakter. Użycie złota i jaskrawych kolorów podkreśla zmysłowość i bogactwo przedstawionej sceny. Obraz „Dziewice” przedstawia różne etapy kobiecości i seksualności. Obrazy Klimta często były analizowane w kontekście psychologicznym i seksualnym, odzwierciedlając jego zainteresowanie ludzką psychiką i złożonością emocji. „Dziewice” jest jednym z ostatnich monumentalnych dzieł Klimta, które odzwierciedla jego mistrzostwo w łączeniu realistycznych portretów z abstrakcyjnymi dekoracjami. Obraz ten pokazuje również wpływ symbolizmu i secesji na jego twórczość, podkreślając jednocześnie jego unikalny styl, który wywarł znaczący wpływ na rozwój sztuki na początku XX wieku. „Dziewice” Gustava Klimta to nie tylko arcydzieło secesji wiedeńskiej, ale również głęboko symboliczne i zmysłowe przedstawienie kobiecości, które pozostawia duże pole do interpretacji i refleksji.