litografia barwna na papierze, wymiary: 24 x 19 cm (kompozycja w świetle passe-partout), 34 x 29 cm z oprawa passe-partout; niesygn. na płycie, sygn. typograficznie pod kompozycją: "M. Stachowicz rysował z natury. K. Wawrosz kop. (Naśladownictwo zastrzeżone.) 1. Trębacz z brygady Wielkopolskiej 2. Żołnierz z brygady Wielkopolskiej Opisy imiennie identyfikują przedstawione sylwetki oraz przynależność do określonej formacji wojskowej. Michał Stachowicz - polski malarz i grafik epoki romantyzmu. Ojciec Michała Stachowicza był znanym krakowskim drukarzem, księgarzem i introligatorem. W 1782 rozpoczął naukę rysunku w cechu malarzy, początkowo u Franciszka Ignacego Molitora, a następnie u Kazimierza Mołodzińskiego. W 1787 wyzwolił się na malarza cechowego i stał się członkiem tego cechu. Od roku 1817 do śmierci uczył rysunku w liceum św. Barbary. Był członkiem Komitetu Budowy Kopca Kościuszki i Towarzystwa Naukowego Krakowskiego.Malował obrazy przedstawiające wydarzenia historyczne jak Przysięga Kościuszki na rynku w Krakowie, Wjazd księcia Józefa Poniatowskiego do Krakowa w roku 1809, sceny rodzajowe, portrety, obrazy religijne. Michał Stachowicz był również litografem i ilustratorem między innymi do Monumenta regum Poloniae Cracoviensia, zajmował się także akwafortą. Mieszkał i zmarł w domu przy ulicy Grodzkiej 15 w Krakowie, co upamiętnia tablica autorstwa Karola Hukana (z roku 1939).