Composition with Grid 2
litografia barwna, papier welinowy o wysokiej gramaturze 43 x 27 cm (kompozycja), 66 x 50 cm (arkusz), edycja limitowana, numerowany ołówkiem 160/200, sygnowany
litografia barwna, papier welinowy o wysokiej gramaturze 43 x 27 cm (kompozycja), 66 x 50 cm (arkusz), edycja limitowana, numerowany ołówkiem 160/200, sygnowany pod kompozycją faksymile podpisu „Mondrian” p. d.; owalna sucha pieczęć wydawcy: ARTIS l. d., na odwrocie hologram „verification of authenticity”.
Piet Mondrian - malarz holenderski, współzałożyciel grupy artystycznej De Stijl (1917), uważany, obok Kandinskiego i Malewicza, za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu, twórca neoplastycyzmu - jednego z najwcześniejszych kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną, charakteryzującego się użyciem linii pionowych i poziomych, które nachodząc na siebie, dzieliły płaszczyzny na kwadraty i prostokąty, oraz stosowaniem trzech barw podstawowych (żółtej, niebieskiej i czerwonej) i trzech tzw. nie-kolorów (czerni, bieli i szarości). Wywarł wpływ na rozwój abstrakcji w malarstwie i na architekturę XX w.
Mondrian rozwijał swoje podejście do sztuki przez wiele lat, ewoluując od przedstawień pejzaży do całkowicie abstrakcyjnych kompozycji. Composition with Grid 2 powstała w późniejszym okresie jego twórczości, kiedy jego styl był już dobrze ugruntowany. Composition with Grid 2 to obraz, który składa się z prostokątnych i kwadratowych form, utworzonych przez przecinające się linie poziome i pionowe. Tym, co odróżnia tę pracę od wielu innych dzieł Mondriana, jest jej ograniczona kolorystyka. Dominują tutaj różne odcienie szarości, bieli i czerni. Chociaż Mondrian jest bardziej znany ze swoich prac w podstawowych kolorach (czerwonym, niebieskim i żółtym), Composition with Grid pokazuje jego umiejętność operowania odcieniami szarości. Taka kolorystyka nadaje pracy spokojniejszy, bardziej stonowany charakter, a jednocześnie podkreśla formę i strukturę kompozycji.
Obraz jest doskonałym przykładem minimalistycznej estetyki Mondriana, która polega na maksymalnym uproszczeniu formy. Dzięki temu, uwaga widza skupia się na kompozycji i strukturze obrazu, a nie na jego treści narracyjnej. Siatka w tej pracy reprezentuje porządek i równowagę. Mondrian dążył do przedstawienia idealnej harmonii, którą osiągał poprzez precyzyjne rozmieszczenie linii i przestrzeni między nimi.
Piet Mondrian, poprzez swoje dzieło Composition with Grid 2, kontynuuje swoje poszukiwania idealnej harmonii i równowagi w sztuce. Praca ta, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta, kryje w sobie głęboką refleksję nad strukturą, formą i kolorem. To właśnie te cechy czynią ją wyjątkową i wartą uwagi w kontekście całej twórczości Mondriana.