litografia, papier welinowy o wysokiej gramaturze, 40 x 48 cm (kompozycja), 70 x 50 (arkusz), numerowana ołówkiem 40/75, sygnowana z płyty pod kompozycją
litografia, papier welinowy o wysokiej gramaturze, 40 x 48 cm (kompozycja), 70 x 50 (arkusz), numerowana ołówkiem 40/75, sygnowana z płyty pod kompozycją „Henri Matisse”. Sucha pieczęć l. d.: „S.P.A.D.E.M. Paris” (SPADEM jest francuskim odpowiednikiem polskiego ZAIKS), na odwrociu hologram „verification of authenticity”. Matisse namalował ten obraz nazywany również „Czerwonym pokojem” na zamówienie rosyjskiego kolekcjonera i aktualnie znajduje się w Ermitażu w Petersburgu. Dzieło Matisse’a bez wątpienia zalicza się w poczet arcydzieł epoki. Obraz Matisse’a choć nowatorski i utrzymany w stylistyce fowizmu posiada wiele odniesień do innych dzieł i stylów sztuki. Zarówno jego forma, rozwiązania plastyczne jak i szerokie odniesienia artystyczne świadczą o olbrzymiej erudycji twórczej artysty. Osiągnięcie, jakiego dokonał Matisse w „Czerwonym pokoju” stawia go w poczet jednych z największych artystów XX wieku. Obok Picassa należy on do tych twórców, którzy otworzyli ukryte drzwi do sztuki nowoczesnej i wytyczyli jej nieznane dotąd kierunki.