Lot No.: 809
Szafa sieniowa
Konstrukcja - dębina, sosna, orzech; obłog
- orzech; 184 x 199 x 81,5 cm; Europa Środkowa,
Południowa Polska lub Niemcy; 3 ćw. XVIII w.
o konstrukcji wieńcowej, o prostych bokach i froncie oraz bogato profilowanym, prostym wieńcu górnym, dwuskrzydłowa, z szufladą u dołu, wsparta na dwóch kulach od frontu i dwóch deskowych nogach z tyłu, fornirowana, dekorowana ondulowanymi listwami. Front podzielony pilastrami i listwa przymykową na dwa pola. Front szuflady imitujący podział na dwie szuflady. Na froncie, bokach i wieńcach geometryczne pola ujęte listwą. Na skrzydłach drzwi wysokie poduchy w formie przypominającej wydłużone rauty. Wieniec górny dekorowany trzema głowami lwów, trzymającymi w pyskach okragłe, mosiężne kołatki.
Plecy ramowe z trzema płycinami, boki deskowe, skrzydła drzwi ze zlicowanymi płycinami. Tylne nogi będące przedłużeniem konstrukcji wieńca dolnego. Zamek stalowy, kuty, przykładano-wpuszczany, jednoryglowy. Zawiasy stalowe, czopikowe.
Konstrukcja - dębina, sosna, orzech; obłog - orzech; 184 x 199 x 81,5 cm;
Europa Środkowa, Południowa Polska lub Niemcy; 3 ćw. XVIII w.
Mebel o rzadko spotykanym na polskim rynku kształcie i niewielkich wymiarach. O charakterystycznym dla południowych rejonów Europy środkowej kształcie i dekoracji nawiązującej do stylistyki mebli połnocnych. W dobrym stanie zachowania. Przeszedł tylko niewielkie naprawy, co podwyższa jego wartość.