Lot No.: 733
Żardiniera z kariatydami
brąz, odlew cyzelowany, złocony; miedź;
szkło rżnięte, szlifowane; Warszawa, firma Braci
Łopieńskich; pocz. XX w.
podstawa z brązu, w formie cylindrycznego bębna wspartego na 6 lwich łapach, z nałożonymi wokoł krawędzi listwami, dekorowanymi moletowaną plecionką, palmetkami i perełkami; na bocznej powierzchni bębna aplikowane z dwóch stron kobiece maski w bogatym obramieniu z motywem wici roślinnej i palmet; wierzch podstawy gładki, z plastyczną szyszką na rozecie w centrum oraz trzema figurkami kobiecymi w antykizowanych, krótkich szatach, podpierającymi kolistą konstrukcję z umocowanymi wokoło dziewięcioma stylizowanymi liśćmi palmowymi, stanowiącą gniazdo dla wkładu w formie głębokiej, szklanej, kanelowanej misy, z wielopromienną gwiazdą rżniętą na dnie i krawędzią ujętą brązową listwą z motywem plecionki; sygn. na spodzie: BR. ŁOPIEŃSCY;
brąz, odlew cyzelowany, złocony; miedź; szkło rżnięte, szlifowane; wys. 44,5 cm, średn. 23,5 cm;
Warszawa, firma Braci Łopieńskich; pocz. XX w.