Lot No.: 722
Zegar kominkowy z postacią Diany i Amora
alabaster, mosiądz, stal, szkło;
wys. 40 cm, szer. 656 cm, głęb. 24 cm; Francja,
Tuluza, warsztat Jean MONTEIL i Syn, po poł. XIX w.
na wydłużonym postumencie z brązu i alabastru, bogato zdobionym aplikacjami z motywem panopliów i girland; wyżej połleżąca postać kobiety - bogini Diany w antycznej szacie, z łukiem w lewej ręce; prawą trzyma za rączkę Amora ; pomiędzy nimi architektoniczna konstrukcja z wbudowanym mechanizmem zegarowym, bijącym godziny i połgodziny w systemie paryskim; tarcza osłonięta oszklonymi, kolistymi drzwiczkami w perełkowym otoku; emaliowana, z godzinowym podziałem rzymskim i minutowym arabskim oraz napisem u góry: MONTEIL; nazwa miejscowości poniżej - zatarta; brąz , odlew złocony i patynowany,
alabaster, mosiądz, stal, szkło; wys. 40 cm, szer. 656 cm, głęb. 24 cm;
Francja, Tuluza, warsztat Jean MONTEIL i Syn, po poł. XIX w.