Lot No.: 721
Szabla rosyjska "szaszka" dragonów
wz. 1881/91, żołnierska,
wykonana w latach 1914 - 1916.
wz. 1881/91, żołnierska,
Głownia stalowa dług. 815 mm, szer. przy nasadzie 31 mm, z wygięciem na 15 mm, wklęsło
szlifowana na obu płazach w szeroką bruzdę, zwężającą się ku sztychowi i przechodzącą w ość
obosiecznego pióra. Na zewnętrznym płazie, na nasadzie głowni wybite litry "A" oraz liczba
"40". Na wewnętrznym płazie, również na nasadzie wybity jest stempel fabryczny z dwugłowym
Orłem rosyjskim po środku, otoczonym napisem cyrylicą "ZLAT. OR. FABR. / 1916". Oprawa
rękojeści mosiężna, zamknięta. Jelec z pojedynczym, płaskim kabłakiem przednim, tylne ramię
wygięte ku dołowi i zakończone okragła łezka z oczkiem. Na jelcu po wewnętrznej stronie
wybity stempel w podłużnej ramce: "ZLOT. OR. FABR. dwugłowy Orzeł LB 2 / 1914 ".
Głowica nieznacznie pochylona do przodu, z kapturkiem tłoczonym z mosiężnej blachy.
Trzon rękojeści drewniany, skośnie nacinany, u dołu ujety mosiężnym pierścieniem.
Pochwa drewniana, oklejona czarną ceratą. Liczne przetarcia na jej powierzchni ukazują
grubo tkane płótno. Szyjka z blachy stalowej ujętej mosiężnym pierścieniem z antabką do
rzemienia. Poniżej trzy ryfki z uchwytam do osadzenia bagnetu do karabinu Mosin wz. 91.
Przy środkowej ryfce ogniwko z ruchomym kołkiem nośnym. Trzewik pochwy z blachy stalowej.
Stal, mosiądz, drewno, cerata. Dług. całk. w pochwie - 980 mm; bez pochwy - 960 mm. Waga
- w pochwie - 1548 g; bez pochwy - 793 g. Cesarstwo Rosyjskie, Złatoust, lata 1914 - 1916.