Lot No.: 720
Szabla kaukaska"szaszka" z II poł. XIXw.
Stal, srebro, róg, drewno, skóra.
Cesarstwo Rosyjskie, Kaukaz. II poł. XIX w.
Głownia stalowa dług. 846 mm, szerokości przy nasadzie 26 mm i grubości na wypukłym
grzbiecie 8 mm, z wygięciem 30 mm. Powierzchnia płazow wklęsło szlifowana w typie
Montmorency w szerokie zbrocze i wąską, przygrzbietową bruzdeczkę. Oprawa rękojeści
otwarta, bez jelca, złożona z dwóch okładzin rogowych, przynitowanych do trzpienia głowni,
z rozdwojoną, zaokrągloną głowica. Pochwa drewniana, pokryta czarną skórą, z rozszerzoną
szyjką kryjącą we wnętrzu dolną część trzonu rękojeści. Cztery okucia: szyjki, dwie ryfki
i trzewik wykonane z cienkiej blachy srebrnej niskiej próby, zdobione drobnym, rytowanym
deseniem. Przy ryfkach szerokie ogniwka, przy górnej ryfce osadzone ruchome kołeczko
nośne, przy którym zachowało się krótkie zawieszenie ze skórzanego paska, podwójnie
złożonego znitowanego. Zakańczający pochwę dołu trzewik mocno uszkodzony,
z rozchodzącym się szwem przy grzbiecie.
Stal, srebro, róg, drewno, skóra. Długość całk. b. pochwy 996 mm, w pochwie 1060 mm.
Waga: b. pochwy 516 g, w pochwie 910 g. Cesarstwo Rosyjskie, Kaukaz. II poł. XIX w.