Lot No.: 719
Szabla francuska, nieregulaminowa
oficerów kawalerii.
III Republika Francuska. Lata 90-te XIX w.
oficerów kawalerii.
Głownia masywna dług. 850 mm, szerokości przy nasadzie 30 mm i grubości 10 mm,
z niewielkim wygięciem na 10 mm, z szeroką i głęboką bruzdą od nasady do sztychu na obu
płazach. Na szerokim, masywnym grzbiecie wyryty napis "Manufacture ě armes de
Chatellerault J.H.". W bruędzie na zewnętrznym płazie, tuż pod oprawą rękojeści wybita jest
marka w postaci tarczy z pięcioramienną gwiazdą. Oprawa rękojeści stalowa, otwarta. Jelec
koszowo kabłakowy. Jelec złożony z siedmiu kabłakow wychodzących z szerokiej wydłużonej
tarczy, wygiętej na końcu ku dołowi. Głowica owalna z krótkim kapturkiem, zwieńczona
u góry wypukła kopułka z wystającym nitem trzpienia głowni. Trzon rękojeści z czarnego
ebonitu. Pochwa z grubej stalowej blachy, z jedną ryfką zakończoną od strony grzbietowej
nieruchomym ogniwkiem, w którym osadzono grube kołko nośne. Szyjka pochwy zamknięta
wodzidłem z płaska, wystającą kryzą, mocowanym dwoma nitami. U dołu zakończona
równoramienną ostrogą.
Stal, ebonit. Dług. całk. b. pochwy 1010 mm; w pochwie 1030 mm. Waga: b. pochwy 1080 g;
w pochwie 1814 g. III Republika Francuska. Lata 90-te XIX w.