Lot No.: 512
Paterka - przybornik na biurko,
z figurą wieśniaczki; Czechy, Trnovany (Turn-Teplitz),
wytwórnia "Amphora" (zał. 1892), Riessner,
Stellmacher und Kessel, XIX/XX w.
z figurą wieśniaczki;
Niska owalna, modelowana z ręki patera, z figurką młodej wieśniaczki sabotach i zawiązanej do tyłu chustce, pchającej taczkę z wyplatanym owalnym koszem; rzeźba ceramiczna umieszczona przy dłuższej krawędzi patery. Z tyłu podstawy ryte Boefs. [Przetarcia malatury, zwłaszcza na krawędziach]. Fajans delikatny, szkliwa barwne, matowe, w tonacji beżowo-zielonkawej, farby naszkliwne (twarz i strój wieśniaczki). Wys. 31 cm, dł. 34 cm, szer. 24 cm. Sygn. wyciskami: pośrodku korona, z boków w owalnych ramkach AUSTRIA i AMPHORA, cyfry 04864/ 20 .
Czechy, Trnovany (Turn-Teplitz),wytwórnia "Amphora" (zał. 1892), Riessner, Stellmacher & Kessel, XIX/XX w.
Wyrób znanej i modnej w Europie pocz. XX stulecia wytwórni, zdobywającej liczne nagrody na wystawach światowych i salonach ceramicznych,
zatrudniającej znanych projektantów pracujących dla wytwórni wiedeńskich; utrzymany w stylistyce secesji wiedeńskiej.