Lot No.: 410
Madonna z Dzieciątkiem
Drewno lipowe polichromowane (obecna polichromia
wtórna w. XIX-XX); wys. 90 cm. Polska, ok. 1700
Drewno lipowe polichromowane (obecna polichromia wtórna w. XIX-XX); wys. 90 cm. Polska, ok. 1700
Rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, stanowiąca pierwotnie dzieło wolnostojące bądę główny element nie zachowanego feretronu, ujęta została jako Immaculata. Madonna depcząca księżyc i węża oplatającego glob ziemski, podtrzymuje błogosławiące Dzieciątko z jabłkiem królewkim w ręku; w prawej ręce Maria trzymała pierwotnie zapewne kwiat lilii. Opracowanie rzeźby nie jest zbyt wyrafinowane choć zastosowana tu maniera pozwala na dość precyzyjne datowanie. Klasycyzująca stylizacja sukni oraz płaszcza o zarzuconej na kolano, gładko opracowanej wielkiej pole, wskazują na czas ok. 1700 r.