Malarz lejdejski, XVIII w.
Lot No.: 288
Kobieta z warzywami i grzybami
na kamiennym stole
olej, deska 35,5 x 26,5 cm
na kamiennym stole
olej, deska 35,5 x 26,5 cm
Interesujące przedstawienie rodzajowe, typowe dzieło dla działających w holenderskiej Lejdzie
tzw. fijnschilders (nid. "drobiazgowych" lub "delikatnych malarzy"), artystów, którzy swoją tradycję wywodzili od Geritta Dou'a
(1613-1675), czołowego przedstawiciela nurtu małoformatowego, gładkiego i precyzyjnego malarstwa, często podejmującego tematy z życia codziennego. Cechy stylowe naszego obrazu każą umieścić go stosunkowo późno w rozwoju lejdejskiej szkoły fijnschilders, w trzecim lub czwartym pokoleniu naśladowców Dou'a, i pozwalają powiązać go blisko z Hieronymusem van der Mij (Lejda 1687-1761), choć wykazuje on także podobieństwa do twórczości Nicolaasa Rijnenburga (Lejda 1716-po1776 Delft).