Julian FAŁAT (1853 - 1929)
Lot No.: 251
Bociany, ok. 1910
olej, sklejka, 50 x 140 cm;
sygn. p. d.: jFałat. Osiek
olej, sklejka, 50 x 140 cm;
sygn. p. d.: jFałat. Osiek
Na odwrocie napisy: "Bociany"/ W. P. Władysława/ Niemczewskiego/ Lwów/ ul. Andrzeja/
Potockiego No 17 niżej Dyr. Michał Guzecki/ ul. Wałowa 9 LWÓW
O oferowanej pracy można śmiało powiedzieć, że jest dziełem pięknym w znaczeniu rozumianym przez szerokie rzesze
miłośników sztuki. Z obrazu emanuje umiłowanie rodzimej natury, tak częste w dziełach Juliana Fałata. Motyw
bocianów oblegających podmokła łąkę jest ściśle związany z pejzażem polskim, a sam ptak obok orła jest identyfikowany
z Polską tak za życia malarza, jak i obecnie. Kompozycja oferowanego dzieła sprowadzona została do mocno
wydłużonego formatu. Sposób malowania jest swobodny, pociągnięcia pędzla lekkie, a miejscami rozrzedzona farba
przywodzi efekt techniki wodnej. Punktem wyjścia dla Fałata oczywiście był temat bocianów na łące, ale malarskie
uproszczenie formy, śmiało prowadzone plamy kłębiastych obłoków, pasma chmur na niebie, kontrastowe zestawienia
bieli i lazuru wchodzącego w odcienie kobaltowe czynią z obrazu dzieło, gdzie kompozycja form składa się w układ
abstrakcyjnych plam.
Temat, efektowna kompozycja, zestawienia barwne oraz format czynią z obrazu dzieło galeryjne godne każdego
muzeum.