tempera, deska, podkład kredowo-gipsowy; srebro pr. 84 (monogram złotnika częściowo nieczytelny); 36,8 x 29,6 x 2,8 cm; Rosja, XIX w. Kompozycja sukienki tłoczonej w srebrze otacza bordiura dekorowana rozetami. Sukienka Ikony sygnowana w dolnej krawędzi, srebro - oznaczenia pr. 84, monogram złotnika częściowo nieczytelny. Rewers Ikony - dwie szpongi, obłożony granatowym pluszem. Sergiusz z Radoneża (1314-1392) - odnowiciel życia monastycznego średniowiecznych ziem ruskich, wyniszczonych przez najazdy mongolskie, Święty Kościoła prawosławnego i katolickiego. Sergiusz z Radoneża czczony jest w Rosyjskim Kościele Prawosławnym jako opiekun tegoż Kościoła, zwany ihumenem ruskiej ziemi. Świętemu ukazała się Matka Boża w towarzystwie apostołów Piotra i Jana Teologa. Z powodu jasnego światła Święty Sergiusz upadł na twarz, ale Matka Boża dotknęła go ręką i obiecała opiekować się jego klasztorem. Relikwie mnicha Sergiusza odkryto 18 lipca 1422 r. Za czasów mnicha opata Nikona (zm. 1426).
Cena oferowana7 500 zł