Camilo ISAZA (1926-2002)
Lot No.: 304
Wyzwolenie, 1981
olej, płótno, 110 x 80 cm; sygn. p.d.
MALARZ KOLUMBIJSKI CAMILO ISAZA
estymacja: 7 000 - 9 000 zł
Malarz kolumbijski pochodzący z osiadłej w XVII wieku w prowincji Antioquia hiszpańskiej rodziny Isaza y Goyenechea. Zmarł w wieku 76 lat w Miami na Florydzie w 2002 roku..
Ukończył studia w Instytucie Sztuk Pięknych w Medellin, Królewski Akademie San Fernando w Madrycie oraz Akademię Julian w Paryżu.
Był znanym i uznanym ilustratorem dwóch największych wydawnictw kolumbijskich ? Editorial Bedout oraz Carvajal S.A. Ilustrował dzieła literackie takich wybitnych pisarzy jak Leon de Greiff, Carlos Castro Saavedra i inni.
Był znanym w Ameryce Łacińskiej portrecist± ? miedzy innymi jest autorem portretów prezydentów Wenezueli.
Jednym z jego wielkich dzieł religijnych s± malowidła naścienne nawy głównej oraz prezbiterium kościoła w Salgar /prowincja Antioquia/. Zrealizował również, w centrum Medellin ? stolicy prowincji Antioquia, mural zdobiący siedzibę Partii Liberalnej.
Swe prace wystawiał w wielu galeriach, miedzy innymi w Madrycie, Paryżu, Waszyngtonie, Rzymie, Bogocie, Caracas, Medellin, Miami, zbierając uznanie krytyków sztuki i publiczno¶ci. Wiele jego prac znajduje się w muzeach sztuki i galeriach tych miast.
Komentatorzy i znawcy podkreślali zarówno realizm jego dzieł jak i wielki ładunek refleksji poetyckiej. Wielu z nich zalicza Camilo Isaza do grupy malarzy skupionych wokół wybitnego twórcy kolumbijskiego F. Botero.
Opr. K. T. Zaborowski