Waleria MATELSKA (ur. 1994)
Lot No.: 328
Fuzja, 2023
olej, płótno; 81 x 114 cm;
sygn. i opisany na odwrocie: Waleria Matelska / "Fuzja" / 81 x 114 cm / 2023
estymacja: 6 000 - 7 000 zł
olej, płótno; 81 x 114 cm;
Dwie geometryczne postacie zwrócone twarzami ku sobie. Uproszczone, kanciaste formy pozbawione szczegółów, nadają symboliczny, uniwersalny charakter kompozycji. Wyciągnięte ręce prowadzą do centrum obrazu, gdzie wspólna dłoń wydaje się płonąć, przetwarzając się w ogień, który oświetla twarze postaci i rozjaśnia ciemne tło. Ten gest jest metaforą połączenia, jedności i porozumienia, przekroczenia bariery językowych, odzwierciedlenia uniwersalnych ludzkich dążeń do nawiązywania więzi. Symetria kompozycji podkreśla równowagę i równość między postaciami.
Obraz jest utrzymany w stonowanych, spokojnych barwach. Tło w ciemnych odcieniach niebieskiego tworzy atmosferę spokoju i kontemplacji, jednocześnie kontrastując z jasnymi postaciami. Paleta barw jest oszczędna, co sprzyja skupieniu uwagi na głównym przekazie dzieła - duchowe i emocjonalne zjednoczenie, dialog, wzajemne zrozumienie i współpraca.