Lot No.: 135
Para pistoletów kapiszonowych, pojedynkowych, w puzdrze z akcesoriami (tzw. garnitur)
stal, drewno, mosiądz, grawerunki; dł. całk. pistoletu 34 cm, dł. lufy 18 cm;
Belgia, Liege (Luttich), l. 50. XIX w.
estymacja: 50 000 - 60 000 zł
puzdro - mahoń, plusz, mosiądz; wys. 7 cm; dł. 46 cm; szer. 29,5 cm;
Lufy stalowe, 8-granne, z sygnaturą wytwórni na grzbietach - w owalu litery „L E G” i gwiazdka; na spodzie luf znaki kalibrowe rusznikarskie i numery „1010”, „11,6”; na ogonie luf szczerbinka, u wylotu
muszka. Zamki kapiszonowe; na kurkach grawerunki roślinno-geometryczne; na płytach zamkowych pejzaż wiejski i sceny myśliwskie z psem goniącym zająca. Języki spustowe osłonięte kabłąkiem z wąsami.
Oprawa - łoża orzechowe krótkie, kolby karbowane zakończone profilowaną tralką. Pistolety w kasecie - zamykanym na kluczyk puzdrze mahoniowym z mosiężnymi okuciami, wyścielonym pluszem, z ukształtowanymi odpowiednio gniazdami, w których prócz broni umieszczone liczne akcesoria: młotek do ładowania, szczypce i łyżka do odlewania kul, przyrząd do wkręcania kominków pistonowych wraz ze śrubokrętem, ozdobna prochownica, pojemnik na kapiszony, pobojczyk, wycior, przyrząd do wycinania tzw. flejtuchów - czyli przybitek; w prawym dolnym rogu zamykany odkładanym trapezowym wieczkiem pojemnik na ołowiane kule - 11 szt. Na wieku puzdra w centrum kartusz z monogramem właściciela - „J. J. M.”.