Auguste RENOIR (1841-1919)
Lot No.: 36
Leżąca kobieta, 1906
akwaforta barwna na tincie, papier Arches o wysokiej gramaturze, 20 x 24 cm (odcisk płyty), 32 x 45 cm (arkusz),
sygn. na płycie p. d.: Renoir.
estymacja: 3 500 - 4 200 zł
sygn. na płycie p. d.: Renoir; l. d.: sucha pieczęć wydawcy „A. VOLLARD (…) ESTATE”.
Dołączony oryginalny certyfikat Ambroise Vollard Estate podpisany przez Marie Sebastien - spadkobiercę Vollarda.
W 1919 roku Ambroise Vollard opublikował książkę o życiu i twórczości Renoira. „La Vie et Oeuvre de Pierre Auguste Renoira”. Na przełomie wieków Vollard był najbardziej znanym marszandem swoich czasów. Odkrył takich artystów jak Cézanne, Matisse oraz wielu innych. Książka została wydrukowana w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy. Po II wojnie światowej z pierwotnego tysiąca egzemplarzy pozostało jedynie sześć egzemplarzy tej książki. W 1986 roku spadkobiercy Vollarda odkryli miedziane płyty w piwnicy wiejskiego domu na obrzeżach Paryża i postanowili stworzyć the Ambroise Vollard Collection oraz udostępnić je w formie nowej edycji po raz pierwszy od 1919 roku. Zgodnie z treścią certyfikatu z 2001 roku każda akwaforta została odbita ręcznie.
Oryginał obrazu znajduje się w National Museum of Western Art w Tokyo.