René MAGRITTE (1898-1967)
Lot No.: 31
Akt z gołębiem
litografia barwna, papier welinowy o wysokiej gramaturze, 42 x 30 cm (kompozycja), 70 x 50 (arkusz), numerowana ołówkiem: 46/100.
estymacja: 2 000 - 2 400 zł
litografia barwna, papier welinowy o wysokiej gramaturze, 42 x 30 cm (kompozycja), 70 x 50 (arkusz), numerowana ołówkiem: 46/100, sucha pieczęć wydawcy p. d.: "EDIZIONI ARO D'ARTE"; sygnowana z prawej: w obrębie kompozycji - „Magritte”, poniżej obrazu z płyty - „Magritte”;
u dołu z lewej sucha pieczęć: „S.P.A.D.E.M. / Paris” (S.P.A.D.E.M. francuski odpowiednik polskiego ZAIKS);
na odwrocie hologram „Verification of Authenticity”.
Dołączony certyfikat oryginalności.
Jedyną modelką Magritta była jego żona Georgette Berger.
René François Ghislain Magritte - belgijski malarz, surrealista. Nazywany „autorem słów i rzeczy”, lubił zmieniać nazwy przedmiotów, czego przykładem mógłby być obraz Zdradliwość obrazów. Obrazy jego szokowały i wzbudzały kontrowersje, wyróżnia je poetycka nastrojowość oraz precyzyjny rysunek. Namalowany w 1926 obraz „Zagubiony dżokej” uznaje się za surrealistyczny manifest Magritte.