Louis BERTHOMME-SAINT-ANDRÉ (1905-1977)
Lot No.: 3
W ustronnym miejscu, ok. 1940
litografia barwna, papier; 28 x 20 cm (w świetle oprawy), 42,5 x 34,5 cm (wymiary passe-partout); opisany i sygn. u góry: 1/100 IR (monogram).
estymacja: 700 - 800 zł
Ilustracje do powieści erotycznej „Gamiani, ou deux nuits d'exces” [1833, „Gamiani, czyli dwie noce nadmiaru”] Alfreda de Musset.
Louis Berthommé-Saint-André był malarzem, grafikiem, uczniem Jeana-Paula Laurensa w paryskiej École des beaux-arts. W latach 1924-1929 otrzymywał medale na Salonach Artystów Francuskich. W latach 20.-30. XX stulecia mieszkał w Algierze.
Był ilustratorem książek Paula Verlaine’a, Guillaume’a Apollinaire’a, Charlesa Baudelaire’a i innych.
Oferowana praca jest jedną z ilustracji wykonanych powieści erotycznej przypisywanej Alfredowi de Musset - „Gamiani”.
Wg Biblioteki Narodowej Francji wydano dwie książki z grafikami tego artysty. W 1930 r. z 15 tablicami w nakładzie 551 egz. oraz przed r. 1940 z 20 tablicami w nakładzie 697 egz. Porównanie oferowanych grafik z tymi znajdującymi się w wymienionych publikacjach wskazuje, że są one bardzo podobne, ale różnią się scenkami na marginaliach. Prezentowana praca prawdopodobnie jest egzemplarzem próbnym, poprzedzającym ostateczne wydanie, mogą o tym świadczyć zapisy w górnej części arkusza. Nie ma pewności, czy odbito wskazane 100 sztuk, na aukcjach nie pojawiają się bowiem inne egzemplarze tej wersji.