Teresa PANASIUK (1938-2021)
Lot No.: 308
Pamięć, 1969
olej, płótno; 80 x 100 cm;
sygn. i dat. p. d.: T.PANASIUK69;
estymacja: 13 000 - 15 000 zł
olej, płótno; 80 x 100 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: Teresa Panasiuk / olej 100 x 80 / „PAMIĘĆ - ”1969 r.
Prezentowana kompozycja „Pamięć” to wczesna praca Teresy Panasiuk, kiedy to artystka tworzyła obrazy o wyrazistej strukturze warstwy malarskiej nawiązujące do malarstwa materii uprawianego przez artystów w latach 50. i 60. XX w. Połączenie walorów fakturalnych z wyraźnymi wpływami profesorów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, takimi jak Artur Nacht-Samborski czy Jan Cybis, otworzyło drogę malarce do zdefiniowania własnego języka artystycznego. Zaczerpnięcie tradycyjnego motywu, czyli pejzażu zespolonego z wrażliwości na kolor w malarstwie Teresy Panasiuk spowodowało późniejszą unifikację kompozycji. Od lat 70. XX w. głównym tematem podejmowanym przez Teresę Panasiuk będzie właśnie pejzaż zredukowany do linii horyzontu oraz przenikających się barw o charakterystycznym natężeniu, dzięki którym płótna artystki mają cechy bliskie nurtowi abstrakcji czy sztuki op-artu. Zalążki nadchodzących rozwiązań stylistyczny widać już w oferowanym płótnie.
Teresa Panasiuk w latach 1958-1964 studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej oraz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. W latach 1972-1980 prowadziła Galerię Sztuki Współczesnej w Staromiejskim Domu Kultury, kontynuując pracę Mariana Bogusza i ówczesnej Galerii Krzywego Koła. W latach 1981-1989 brała udział w wystawach sztuki niezależnej.
14 000 zł