Firma BRACIA ŁOPIEŃSCY (zał. 1862)
Lot No.: 843
Żardiniera
brąz złocony, szkło; wys. 19,5 cm, szer. 39 cm;
Warszawa, przed 1914.
estymacja: 17 000 - 20 000 zł
brąz złocony, szkło; wys. 19,5 cm, szer. 39 cm, głęb. 25 cm;
sygn. na krawędzi podstawy: BR. ŁOPIEŃSCY;
Warszawa, Bracia Łopieńscy, przed 1914.
Stan zach.: kilka pęknięć szklanego wkładu (scalone).
Analogiczna żardiniera była prezentowana na wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi, w 1994 r. (katalog "Okruchy Brązu. Brązy z warszawskiej firmy Bracia Łopieńscy (1862-1994)", Muzeum Sztuki, Galeria "Księży Młyn", 1994, str. 26, poz. 5; publikacja w "Design" - wiadomości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, nr 3-4, 1994, s. 72).
Szklana czara na planie owalu obwiedziona u góry rantem z perełkowaniem oraz poniżej festonami z winorośli. Na dłuższym boku, pośrodku kartusze z medalionem, na krótszym boku koźle głowy podtrzymujące festony. Czara osadzona na krótkiej kanelowanej nóżce zakończonej stopą na planie koła obwiedzioną motywem wieńca z liści laurowych. Całość osadzona na zbliżonej do prostokąta plincie z wycięciami w narożach.
15 000 zł