Fernand LÉGER (1881-1955)
Lot No.: 12
Byk i krzesło
litografia barwna, karton 50 x 60 cm (arkusz), 38 x 50 cm (kompozycja);
sygn. na płycie p. d. „FL.SZ”.
Certyfikat autentyczności z Galerii w Paryżu.
Joseph Fernand Henri Léger - francuski malarz związany z kubizmem, grafik, rzeźbiarz, artysta ceramik i reżyser filmowy. Od około 1910 roku tworzył w charakterystycznym stylu, komponując abstrakcyjne i półabstrakcyjne prace z formami cylindrycznymi. Postać człowieka ograniczał do czystego kształtu. Formy mechaniczne w jego pracach są stałymi elementami, np. w projektach dla Baletu Szwedzkiego (1921-1922), freskach (takich jak polichromia stadionu w Brukseli, 1935), a także w abstrakcyjnym filmie Ballet mécanique 1924 z muzyką George’a Antheila. Jego uczennicą, od 1948 roku asystentką, a od 1952 roku żoną była Nadia Léger (1904-1982), wcześniej pod nazwiskiem Wanda Chodasiewicz-Grabowska.