Lot No.: 901
Szafka kątowa - sekretarzyk w stylu klasycystycznym
dębina, jawor, dąb czarny, drewno owocowe, 192 x 87 x 53 cm.
Polska, 1780, XVIII w.
estymacja: 22 000 - 26 000 zł
Polska, 1780, XVIII w.
Wysmukły, wąski, o prostych bokach i froncie oraz ściętych przednich narożach, złożony z trzech części, tj. nastawy zamykanej jednoskrzydłowo, zwieńczonej rozerwanym naczółkiem, tzw. łabędzią szyją z kroksztynkiem pośrodku i szufladką u dołu, części środkowej z odkładaną klapą i czterema szufladkami na bokach o falistych licach i podstawą zamykaną jednoskrzydłowo, wsparty na trzech nóżkach, przednich w formie spłaszczonych kul. Konstrukcja skrzydeł drzwiczek i klapy ramowa z pojedynczą płyciną. Front ozdobiony intarsjowanymi dwubarwnymi gwiazdami, rozetami i gałązkami kwiatowymi, a w górnej partii nastawy pod kroksztynkiem intarsjowana data wykonania „Anno 1780”. Mebel dworski po konserwacji.