Lot No.: 804
Para foteli w neobiedermeierowskich
z kompletu wg projektu Józefa Czajkowskiego;
Polska, projekt 1915 - 1918; wykonanie 1918 - 1920
z kompletu wg projektu Józefa Czajkowskiego
tapicerowane (oparcie, boki, siedzenie), z pełnym oparciem,
zakończonym połkoliście, z bokami wysokimi, esowatymi, wywiniętymi
na zewnątrz, prostym siedzeniem, wsparte na czterech graniastych
nogach, spiętych krzyżowym wiązaniem, zbudowanym z dwóch liter C.
Ramiak oparcia, po środku lekko wypiętrzony. Boki zakończone u góry
wałkami. Rama oskrzynienia na bokach szeroka.
Materiały: jesion; 90 x 80 x 75 cm.
Polska, projekt 1915 - 1918; wykonanie 1918 - 1920;
Fotele powstały w oparciu o wzory mebli
Józefa Czajkowskiego (1872-1947), polskiego projektanta mebli,
jednego z czołowych designerów 1 ćw. XX w.
Oryginalny komplet złożony ze stołu, serwantki i komody oraz kompletu
siedzisk, został wykonany na wystawę w krakowskim Towarzystwie
Przyjacioł Sztuk Pięknych z przeznaczeniem do wyposażenia bawialni.
Różnią się od oryginałow zachowanych w krakowskich zbiorach ASP
proporcjami (omawiany jest bardziej przysadzisty), nieco kształtem
(omawiane rozłożyste, brak kostek) i szlachetnością wykonania
(pierwowzory fornirowane orzechem). Być może wykonane zostały dla
skromniejszego odbiorcy. Fotele w pierwotnym stanie zachowania. Stan
do konserwacji: ramiaki zabrudzone; tapicerka zdefasonowana; materiał
obiciowy brudny, poprzecierany.